Mit tehetünk ellene?
Társadalmunk egyik legnagyobb stresszora (stresszor: ami stresszt okoz) a nagy jövedelemkülönbség szegények és gazdagok között. Ennek a jövedelemkülönbségnek a csökkentésével az alacsonyabb jövedelmű rétegeknek sokkal kevesebb stresszt kellene átélniük, így akár 5-10 évvel is tovább és egészségesebben élhetnének! Ez azonban sajnos olyan nagyszabású változás, amelyet hosszú időbe telne elérni és ehhez sok ember együttműködésére lenne szükség. Emellett nem csak a jövedelemkülönbségekből származó stresszel kell napi szinten megküzdenünk, az csak egy a sok közül! De akkor Önnek mi segíthet?
· Szakszerű segítség kérése: pszichológusi segítség igénybevételével számos stresszforrás megszüntethető, amelyről előzetesen azt gondoltuk, hogy törvényszerű a létük! Ha azonban mégsem szüntethetők meg a stresszforrások, szakszerű pszichológusi segítséggel a negatív hatások minimalizálhatók, a súlyosbodás megelőzhető és az életminőség jelentősen javítható! Ha érdekli ilyen lehetőség, kattintson ide és lépjen velem kapcsolatba!
· Emberi kapcsolatok fenntartása: Megfelelő emberi kapcsolatokkal (szerető család, minőségi barátok, társaságok, klubok) hatékonyan csökkenthető az általunk átélt stressz szintje. Ez a hatás általában kölcsönösen működik, a kapcsolatban lévő felek mindegyike megéli ezt. Fontos azonban, hogy egy baráti kapcsolat bár sokat tud segíteni, nem tudja helyettesíteni a szakértői segítséget!
· Megértés: Fontos, hogy hogyan állunk azokhoz az emberekhez, akiknek nehezebb a sorsuk (például anyagi helyzetük miatt). Ha lenézzük őket, csak „belerúgunk a földön fekvőkbe,” tovább nehezítve életüket. Ha megtehetjük, segítsünk – de ez nem feltétlenül anyagi segítséget takar! Empátiával, megértéssel és kedvességgel nagyon nagy hatással tudunk lenni más emberek életére – és nem is kerül semmibe!
· Sport: A rendszeres sportolás is hatékony ellenszere tud lenni a stressz okozta káros hatásoknak. Elégetjük vele a stressz hatására előállított cukrot és zsírsavakat, levezetjük a felgyülemlett feszültséget és olyan módon terheljük szervezetünket, amely edzi, erősíti azt, nem pedig koptatja, elhasználja.
Hiába hajszoljuk minden erőnkkel a javakat és a jólétet, ha egészségünk látja kárát! Úgy nem tudjuk majd kiélvezni kemény munkánk gyümölcsét, ha feláldozzuk magunkat, miközben próbáljuk elérni azt. Ha baj van, kezeljük, ha pedig még nincs, előzzük meg!